Izotretynoina jak działa najskuteczniejsza substancja na trądzik?

T1/2 izotretynoiny wynosi ok. 19 h, głównego metabolitu – ok. 29 h. Po zakończeniu leczenia stężenie retinoidów wraca do poziomu fizjologicznego po ok. 2tyg. W przypadku stosowania zewnętrznego wchłania się w bardzo niewielkich ilościach. Ponadto tolerancja leków z izotretynoiną zależy w dużym stopniu od wysokości https://furybyte.com/charakterystyka-izotretynoiny/ dawki, a większość objawów działań niepożądanych ustępuje po jego odstawieniu lub zakończeniu leczenia. Oprócz tych opisanych wyżej, dodatkowym wskazaniem  jest obniżona jakość życia pacjenta a także trądzik piorunujący, czyli trądzik z obecnością torbieli zapalnych i guzków z towarzyszącymi objawami ogólnymi.

  • Za jedno opakowanie (60 szt.) miękkich kapsułek Izotek 20 mg, trzeba zapłacić 89 złotych.
  • W ulotce leku zaznaczono, że w trakcie terapii lekiem izotek oraz przez miesiąc po jej zakończeniu nie jest możliwe oddawanie krwi.
  • Po kuracji trądzik ustępuje całkowicie, a jeśli wraca, to w znacznie łagodniejszej postaci.
  • Cena leku uzależniona jest przede wszystkim od liczby znajdujących się w opakowaniu tabletek.

Mechanizm działania izotretynoiny opiera się na hamowaniu aktywności gruczołów łojowych występujących w skórze, co odzwierciedla się w zmniejszonym łojotoku. Dzięki takiemu działaniu pochodna witaminy A na trądzik wpływa na zmniejszenie namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie zmian ropnych (krosty). Ponadto izotretynoina, hamując enzymy odpowiedzialne za rozpad tkanki łącznej i powstawanie blizn zanikowych, zmniejsza ryzyko ich powstawania. Pod wpływem stosowania izotretynoiny dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, a także do ich inwolucji. Zahamowaniu ulega rozrost gruczołów łojowych, a ich różnicowanie ulega normalizacji. Ponadto występuje słabe działanie przeciwzapalne, a także przeciwnowotworowe.

Izotretynoina – charakterystyka

Zdarzają się także takie, które mają ciężki przebieg i wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie skutki uboczne Izoteku takie jak mocne wysypki skórne różnego typu, często poprzedzane również objawami grypopodobnymi, nie powinien zwlekać z kontaktem z lekarzem. Izotretynoina została dopuszczona do stosowania przez Agencję ds.

Izotretynoina – skutki uboczne dotyczące psychiki

Ponadto wszystkie pacjentki w wieku rozrodczym, które przechodzą kurację, muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji. Zabronione jest stosowanie izotek w ciąży, ponieważ terapia w sposób istotny podnosi ryzyko wystąpienia ciężkich wad płodu oraz w dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo poronienia. W trakcie terapii izotretynoiną istotne jest regularne kontrolowanie poziomu lipidów i transaminaz we krwi, gdyż przyjmowanie leku może podwyższać ich wartości. Nie u każdej osoby dojdzie do wzrostu ich poziomu we krwi, a jeśli już tak się stanie, nierzadko wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety, aby powróciły do normy.

Wówczas, aby przyjąć obliczoną przez lekarza dawkę skumulowaną, konieczne będzie wydłużenie czasu leczenia. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem nawrotu trądziku, dlatego też leczenie należy kontynuować maksymalną dawką tolerowaną przez pacjenta. Pamiętajmy, że podczas stosowania izotretynoiny dochodzi do rozwoju tzw.